top of page

Історія

На цвинтарі у братських та індивідуальних могилах поховано біля 8000 військовополонених та інтернованих різних національностей, у тому числі:

506 вояків російської армії - росіян, українців, поляків й інших національностей (1915-1918)

біля 7000 військовополонених - вояків Червоної армії різних національностей (1919-1921)

близько 500 військовополонених, інтернованих та їх родин, а також цивільних осіб, у тому числі вояки Української Галицької Армії

інтерновані вояки - союзники Війська Польського у 1920 році  армії Української Народної Республіки, союзницьких російських та козацьких формувань (1920-1923)

російського корпусу генерала М. Бредова (1920)

німців - інтернованих цивільних (1920).

Таким чином, нам точно відомо про похованих на цьому цвинтарі українців, які знаходилися у різних військових підрозділах. І історія концтабору Стржалково привідкриває нам ці сторінки забутої історії України.

 

Сучасність

Організація і благочинність

Автором ідеї дослідження і упорядкування цвинтара є віце- президент організації - Здіслав Яцашек. Уже декілька років він запрошує волонтерів з різних країн приймати участь у цьому проекті.

У м. Слупца допомагає з організацією кладовища пан Криштоф Горчиця- археолог з м. Конін, начальник відділу археології Конінського краєзнавчого музею.

Завдяки ініціативі товариства Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód та місцевим  археологам в обличчі Кшиштофа Гірчиці декілька років тривають роботи по благоустрою цього цвинтарю.

Робота 2015 року полягала у виявленні давньої поверхні дороги, що колись йшла від воріт до пам’ятного знаку; маркуванню міжмогильних доріг та алей; у пошуку місця де міг стояти хрест, помічений на давніх планах.

         Виявлення давньої поверхні. Студенти кафедри історії України та музеєзнавства Київського національного університету культури і митецтв та Київського університету ім. Бориса Грінченка вручну знімали сучасний шар дерну та грунту та зробили зачистку на рівні її існування у 1914-1920. Після наших робіт на давній дорозі будуть реконструйовані дерев’яні ворота, які були встановлені під час існування цвинтарю встановлені.

Більше того, нам вдалося зафіксувати той факт, що сучасний паркан не співпадає з лінією давніх воріт і виступає ззовні приблизно на 1-1,5 м. Це звичайно не сенсація, але в історичних реконструкціях дрібниць не існує, і наша робота дозволить встановити ворота саме на тому місці де вони стояли.

Маркування міжмогильних доріг та алей. Це завдання, не дивлячись на простоту, є дуже важливим, оскільки саме після нашої роботи на цвинтарі будуть прокладені сучасні доріжки. Були промарковані доріжки, що відділяють старе кладовище (1915-1921 року) від нового. В майбутньому планується зробити естетичними не тільки доріжки, а й кожну могилу.

У «пошуках хреста». На одному з планів цвинтарю поруч з пам’ятним знаком стояв ще дерев’яний хрест. Мета організаторів максимальна реконструкція всіх об’єктів цієї пам’ятки. Тому було прийнято рішення методом археологічних шурфів та траншей знайти це місце. Завдяки аналізу картографічних та археологічних джерел нам вдалося виявити це місце.

Освячення Хреста. Після винайдення місця де знаходився Хрест, було прийнято рішення про виготовлення та освячення нового Хреста.

В нашій експедиції знаходився протоієрей Свято Покровської Подільської церкви м. Києва  Дмитро Каран, який з радістю відкликнувся на таку духовну місію.

На святі освячення були присутні ксьондзи місцевих костелів ks. Józef Warecki i ks. Wojciech Kochański. та представники місцевого самоврядування Starosta Powiatu Słupca - Mariusz Roga,  Wót Gminy Strzałkowo - Dariusz Grzywiński

Спільна молитва та урочистість події заставила всіх перебувати у піднесеному настрої.

bottom of page